Peneplena Travel Festival

31. Peneplena Travel Festival

Koło Geografów „Peneplena” przy Uniwersyteckim I Liceum Ogólnokształcącym im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie, pod naukowym patronatem Polskiego Towarzystwa Geograficznego wraz ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Słowaka i Chorzowskim Centrum Kultury, są organizatorami corocznej, jesiennej imprezy podróżniczej pod nazwą Peneplena Travel Festival – Chorzowski Tydzień Podróży.

Zainaugurowana w 1990 roku impreza odbędzie się w dniach 4-7 grudnia 2019 r., a jej celem jest przybliżanie piękna otaczającego nas świata, kształtowanie pasji poznawczych, postaw proekologicznych, nauka tolerancji i kreowanie postaw otwartych, przeciwstawiających się wszelkim przejawom ksenofobii i uprzedzeń narodowych bądź religijnych. W czasie spotkań z osobami parającymi się aktywnym poznawaniem naszej planety przekazywane są treści naukowe – geograficzne, przyrodnicze, historyczne, socjologiczne a także wychowawcze.

Spotkania ze znanymi globtroterami, wywodzącymi się między innymi z chorzowskiego Słowaka, odbywają się w Auli Krzemienieckiej Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie (ul. H. Dąbrowskiego 36) oraz gościnnych przestrzeniach Chorzowskiego Centrum Kultury (ul. H. Sienkiewicza 3).

Zwykle, w czasie kolejnych edycji Festiwalu, przeprowadzane są zbiórki pieniężne na rzecz ofiar katastrof naturalnych, jak chociażby C.W.W. Kannangara College w Galle na Sri Lance – szkoły zniszczonej przez tsunami w 2004 roku, White Pearl Academy w Katmandu i Shree Parbati Higher Secondary School w wiosce Dhungkharka w Nepalu, które poważnie ucierpiały w efekcie fatalnego trzęsienia ziemi w kwietniu 2015 r. Szkołami tymi opiekują się uczniowie chorzowskiego Liceum Słowackiego i Gimnazjum Dwujęzycznego, a licealiści ze Słowaka pracowali w tych szkołach jako wolontariusze w czasie wakacji. W tym roku planujemy wsparcie projektu społeczno-pomocowego, organizowanego przez dobrych absolwentów Słowaka w Afryce.

Na podróż po różnych zakątkach Ziemi, poznawanie przyrody, dziedzictwa kulturowego oraz zwyczajów zamieszkujących je ludzi, zapraszamy wszystkich ciekawych świata – uczniów, studentów, osoby dorosłe, w tym seniorów.

W czasie Festiwalu amatorzy egzotycznych smaków także znajdą coś dla siebie. Degustacja oraz kulinarne warsztaty pod egidą mistrzów z Hurry Curry, znanej katowickiej restauracji, serwującej oryginalne azjatyckie specjały, wpisały się w festiwalową tradycję.

Gośćmi kolejnych edycji Chorzowskiego Tygodnia Podróży byli znani w Polsce i poza jej granicami himalaiści i podróżnicy, w tym chociażby część polskich zdobywców Mt. Everestu.

Festiwal organizowany jest pod patronatem Prezydenta Miasta Chorzów oraz J.M. Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Naukowym patronatem zaszczyciło nas Polskie Towarzystwo Geograficzne.

Zapraszamy na stronę internetową festiwalu, dostępną pod adresem https://travel-festival.peneplena.pl/