Koncert

Stulecie Słowaka

Drogie Absolwentki, Drodzy Absolwenci, Szanowni Państwo,

16 lipca 1922 roku do Polski przyłączono tę część Górnego Śląska, w której położony jest dzisiejszy Chorzów. We wrześniu tamtego roku rozpoczęło swoją działalność Gimnazjum w Królewskiej Hucie, którego nazwa, podobnie jak i miasta, ewoluowała w kolejnych dekadach.

Szkoła, której lokalizacja zmieniła się wraz z zakończeniem hitlerowskiej okupacji, której patronami byli Odrowążowie, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, a dziś jest nim Juliusz Słowacki, wykształciła tysiące młodych ludzi – prawych obywateli Rzeczypospolitej, Europy, świata – ludzi wrażliwych i otwartych na potrzeby innych – po prostu Dobrych Ludzi, z których Szkoła może być dumna.

2022 rok, który mam nadzieję, upłynie nam w dobrej zdrowotnej kondycji, będzie rokiem Stulecia Słowaka. Liczymy na możliwość organizacji bezpiecznych, sentymentalnych spotkań w szkole i poza nią. W planach naszych znajdują się koncerty, wystawy, aukcje, piknik absolwencki w Ogrodach Słowaka, Wielki Bal Absolwentów i i inne jubileuszowe atrakcje.

Organizatorem Stulecia Słowaka jest Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka – organizacja pożytku publicznego, która od ćwierćwiecza działa na rzecz chorzowskiej młodzieży. Dynamicznie tworzący się program powstaje przy twórczym zaangażowaniu obecnych Profesorów Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.

Do bacznego śledzenia stron internetowych Szkoły https://100.slowacki.edu.pl i Stowarzyszenia Przyjaciół Słowaka https://stowarzyszenie.slowacki.edu.pl, będących źródłami informacji zaprasza Państwa absolwent Słowaka i aktualny Dyrektor Liceum.

Przemysław Fabjański