150. Rocznica urodzin Mahatmy Gandhiego

Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, Dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie oraz Przewodniczący Stowarzyszenia Przyjaciół Słowaka w Chorzowie mają przyjemność zaprosić na sesję z okazji 150. Rocznicy urodzin Mohandasa Karamchanda Gandhiego, która odbędzie się 15.10.2019 roku w Auli im. Kazimierza Lepszego w Rektoracie UŚ w Katowicach oraz 16.10.2019 r. w Auli Krzemienieckiej U I LO w Chorzowie.

Tematem sesji jest sylwetka Mahatmy Gandhiego, prezentacja wpływu jego działalności na współczesne oblicze świata, oraz przedstawienie środowiska przyrodniczo-społecznego i bogatej kultury współczesnych Indii.

Szczegóły na stronach Uniwersytetu Śląskiego w zakładce “Kalendarz” i Uniwersyteckiego I LO w Chorzowie.

Indyjska Sesja Naukowa z okazji 150. Rocznicy urodzin Mahatmy Gandhiego.

15 października 2019 r. – Katowice; Aula im. Kazimierza Lepszego, ul. Bankowa 12.

Powitanie zebranych 900-925

• 925-950 Dr hab. Małgorzata Myśliwiec (Instytut Nauk Politycznych i Dziennikarstwa) Mahatma Gandhi i Lech Wałęsa – odwaga nie zawsze nagrodzona.
  • 950-1015 Dr hab. Maciej Fic (Instytut Historii) Obraz Mahatmy Gandhiego w edukacji obywatelskiej.
  • 1015-1040 Dr Joanna Mercik (Instytut Historii) Obraz Indii w szkolnych podręcznikach do historii.
  • 1040-1105 Mgr Przemysław Fabjański (Uniwersyteckie I Liceum im. J. Słowackiego w Chorzowie, Indo-Polish Cultural Commitee) Śladami Mahatmy – wyprawy szkolnego Koła Geografów Peneplena do Indii.
  • 1105-1130 Dr hab. Mirosław Piróg (Instytut Filozofii) Karma joga Mahatmy Gandhiego.
  • 1130-1200 Przerwa kawowa, degustacja potraw indyjskich, przygotowana przez Restaurację Hurry Curry w Katowicach
  • 1200-1225 Dr hab. Jarosław Tomasiewicz (Instytut Historii): Od harcerstwa do mocarstwa. Rashtriya Swayamsevak Sangh jako kolebka współczesnego nacjonalizmu indyjskiego
  • 1225-1250 Dr Karolina Wojtasik (Instytut Socjologii) Dlaczego zarówno Indira Gandhi, jak i Rajiv Gandhi zginęli tragicznie?
  • 1250-1315 Dr Sabina Sweta-Podstawska (Instytut Kultur i Literatur Anglojęzycznych) Klasyczny taniec indyjski Odissi.
  • 1315-1340 Mgr Krystian Kazimierczuk (Uniwersyteckie Liceum im. J. Słowackiego w Chorzowie) Dziedzictwo Mahatmy Gandhiego w praktyce szkolnej.
  • 1340-1400 Mgr Dominika Wasilewska Koło Naukowe Indologów UŚ „Samsara” – Prezentacja historii i działalności koła naukowego.
  • 1400 – Podsumowanie konferencji

16 października 2019 r. – Chorzów; Aula Krzemieniecka Uniwersyteckiego I Liceum Ogólnokształcącego im. Juliusza Słowackiego, ul. Dąbrowskiego 36

Powitanie zebranych 920-925

• 925-1010 Filip Balion (Koło Geografów Peneplena – Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Chorzowie) Mahatama Gandhi. Ten człowiek zmienił świat na zawsze.
  • 1010-1320 Gandhi – reż. David Attenborough – projekcja obrazu nagrodzonego ośmioma Oscarami.
  • 1330-1400 Filip Mierzwiński (Koło Geografów Peneplena – Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Chorzowie) Mahatma i jego Indie po Podziale.
  • 1400-1430 Jakub Moś (Koło Geografów Peneplena – Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. J. Słowackiego w Chorzowie) Indie – gandyjski, wielokulturowy monolit.

Organizatorzy:
Uniwersytet Śląski w Katowicach.
Uniwersyteckie I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Chorzowie.
Stowarzyszenie Przyjaciół Słowaka w Chorzowie.

Patroni:
J.E. Tsewang Namgyal – Ambasador Republiki Indii w Polsce i na Litwie.
J.M. prof. dr hab. Andrzej Kowalczyk – Rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Umesh Nautyial – Prezydent Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury.
Przemysław Fabjański – Dyrektor Uniwersyteckiego I Liceum. Ogólnokształcącego im. J. Słowackiego w Chorzowie, Wiceprezydent Indyjsko-Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Kultury.

Zapraszamy!